Drukarnia w Krakowie poleca druk offsetowy

Technicznie druk offsetowy może odnosić się do dowolnej techniki drukowania, która wykorzystuje płytę drukarską do przeniesienia obrazu na pośredni nośnik, a następnie na drukowane podłoże. Natomiast fleksografia przenosi atrament z płyty bezpośrednio na podłoże. Zarówno fleksografia, jak i offset są popularne, ale wykonują swoje zadania inaczej. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie role pełnią, i dobrze zrozumieć oba rodzaje procesu drukowania w drukarniach w mieście Kraków.

Rodzaj prasy zależy od końcowego produktu i wymaganej jakości, a także od ilości i podłoża.
Różnica 1: Płyty.
Jak sama nazwa wskazuje, druk fleksograficzny wykorzystuje elastyczne płyty do rotacyjnego procesu drukowania. Płyty są wykonane ze związku fotopolimerowego i są wystarczająco elastyczne, aby można je było owinąć wokół cylindra drukującego. Obraz reliefowy na płycie jest mocowany za pomocą laserowego urządzenia do ustawiania obrazu, a polimer w obszarach „niedrukowalnych” jest zmywany w jednostce przetwarzającej, gdzie jest rozpuszczany w rozpuszczalniku lub roztworze wodnym. Atrament jest przenoszony z komory atramentu przez obracający się wałek „rastrowy” na płytkę fleksograficzną. Dla każdego koloru do wydrukowania wymagana jest osobna stacja drukująca i płyta fleksograficzna. Obraz jest następnie drukowany bezpośrednio na podłożu. Płyty drukarskie są dość trwałe i jeśli są właściwie przechowywane, mogą być ponownie użyte kilka razy, zanim w końcu będą musiały zostać wymienione. W przypadku druku offsetowego, jak sama nazwa wskazuje, atrament jest przenoszony (offset) za pomocą szeregu wałków na płytę drukującą. Może to być proces płaski lub rotacyjny – w zależności od rodzaju prasy offsetowej. Płyta jest zwykle wykonana z aluminium. Cały mokry obraz (jednokolorowy lub wielokolorowy) jest następnie przenoszony na „koc” i z kolei na podłoże przed suszeniem.

Różnica 2: Atrament.
Drukarnia w Krakowie poleca bardziej druk offsetowy, który to zwykle składa się z czterech kolorów „procesowych”; cyjan, magenta, żółty i klucz (który jest czarny). Każdy kolor ma dedykowaną stację drukującą. Wszelkie kolory dodatkowe są tworzone z kombinacji kolorów podstawowych. Atrament może być na bazie wody lub utwardzalny promieniami UV. Chociaż kolory procesowe są również używane w procesie fleksograficznym, w przypadku kolorów dodatkowych zwykle stosuje się dodatkowe stanowiska drukowania. Kolory dodatkowe mogą być dostarczone wstępnie wymieszane lub mogą być mieszane wewnętrznie, zgodnie z wymaganiami. Farby fleksograficzne mogą być również na bazie wody lub utwardzalne promieniami UV. Można również stosować tusze na bazie rozpuszczalników. Atramenty UV umożliwiają zwiększenie prędkości i można je pozostawić w prasie pod koniec dnia, bez konieczności opróżniania i czyszczenia każdej stacji drukującej. Atramenty na bazie wody należy usunąć z prasy, gdy nie jest używana – aby zapobiec wysychaniu tuszu na wałkach i tacach z tuszem.

Różnica 3: Rodzaje materiałów do drukowania.
Maszyny drukarskie offsetowe, stosowane w miejscu takim jak drukarnia w Krakowie, mogą drukować na materiałach takich jak; papier, metal, karton, celofan i winyl. Powierzchnia do drukowania musi być płaska i gładka. Doskonale nadaje się do drukowania gazet, książek, czasopism, materiałów piśmiennych, plakatów, broszur i tak dalej. Zasadniczo druk na obu stronach podłoża wymaga drugiego przejścia. Podobnie każde wykrawanie, cięcie, składanie, bigowanie, laminowanie itp. Odbywa się jako wtórny proces off-line. Fleksografia jest stosowana zarówno na materiałach chłonnych, jak i niechłonnych, na przykład celofanie, folii, tekturze, tkaninie, plastiku, metalu. Najczęściej stosowana jest do pakowania; koperty, torby detaliczne, tapety, papier, gazety, słodkie opakowania, etykiety i tak dalej. Główną różnicą w obu procesach jest to, że druk offsetowy jest wykonywany tylko na płaskiej powierzchni, podczas gdy druk fleksograficzny można stosować na prawie każdym podłożu o elastycznej powierzchni. Drukarnia w Krakowie choć obsługuje także druk fleksograficzny, który pozwala osiągnąć wysoką prędkość produkcji, staje zawsze po stronie druku offsetowego, którego technologia sprawia, ze drukowane powierzchnie są na prawdę dobrej jakości, a przy tym kosztują niedużo.