Plantacja borówek

Plantacja borówek to nie taka łatwa sprawa. Z pewnością powiedzą Ci to właściciele plantacji w Sławoszynie, Janina i Stefan Reszta. Borówki najlepiej sobie radzą z 2-4 calami ściółki nad korzeniami, aby zachować wilgoć, zapobiec chwastom i dodać materię organiczną. Lubią kwaśny kompost, trociny i ścinki trawy działają dobrze. Prowadząc miejsce jakim jest plantacja borówek nie używaj kory lub trocin z drzew cedrowych lub sekwojowych.

Przycinanie  – dobrym pomysłem jest zezwolenie borówkom na ustalenie się, zanim pozwolą im one przynieść owoce. Jeśli zaczniesz od mniejszych roślin, po prostu usuń większość kwiatów, gdy się pojawią. W przyszłych latach rośliny borówki amerykańskiej powinny być silnie przycinane każdego roku, aby uniknąć nadmiernego owocowania, co powoduje małe owoce lub słaby wzrost. Z naszych trzydziestoletnich doświadczeń w Sławoszynie, prowadząc plantację borówki, wiemy, że jednym z największych błędów popełnianych przez ogrodników domowych przy jagodach jest brak przycinania. Zapewniamy Cię, że agresywne, coroczne przycinanie zaowocuje zdrowszymi, silniejszymi roślinami i bardziej płodną produkcją owoców na plantacji borówek.

Oto kilka prostych wskazówek:
– Usuń niski wzrost wokół podstawy.
– Usuń martwe drewno, pozostawiając gałęzie boczne w jasnych kolorach.
– Wytnij krótkie, przebarwione gałęzie.
– Kontynuuj przycinanie, aż co roku usuniesz 1/3 do 1/2 drewna z roślin. Pamiętaj, że to przyczyni się do wzrostu i produkcji jagód, więc przycinaj!

Nawożenie krzaków borówki amerykańskiej  – po ustaleniu jagody takie jak nawozy kwaśne, takie jak preparaty rododendronowe lub azalie. (Poproś o zalecenia lokalnego centrum ogrodniczego). Zachowaj ostrożność podczas nawożenia miejsca jakim jest plantacja borówek, ponieważ jagody są bardzo wrażliwe na nadmierne nawożenie. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Idealne jest nawożenie raz wczesną wiosną i ponownie późną wiosną. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie nawadniać po nawożeniu. W przypadku nawozów organicznych dobrze sprawdza się mączka z krwi i mączka z nasion bawełny. Unikaj stosowania obornika, ponieważ mogą one uszkodzić rośliny.