Cięcie piłą diamentową elementów betonowych

Niektórzy konstruktorzy betonu w branży uważają, że diamentowa tarcza tnąca jest tylko diamentową tarczą. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów pił diamentowych, które przy odpowiednim zastosowaniu mogą zmaksymalizować wydajność narzędzia tnącego. Diament odgrywa ważną rolę, ale operator musi spojrzeć na wiele innych czynników, aby zoptymalizować wydajność brzeszczotu i rozwiązać wszelkie pojawiające się problemy podczas cięcia piłą diamentową.

Diamentowa tarcza umożliwiająca cięcie piłą diamentową to okrągła stalowa tarcza z segmentami przymocowanymi do zewnętrznego obwodu tarczy. Każdy segment zawiera specjalną formułę mieszanki proszków wiążących metal i diamentów, prasowanych i ogrzewanych przez producenta w prasie do spiekania. Diament i spoiwo są dostosowane do konkretnego zastosowania cięcia. Przed cięciem piłą diamentową należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników. Prędkości robocze do cięcia betonu wynoszą około 10 000 stóp powierzchni na minutę  lub prędkość powierzchni diamentowych segmentów tnących na obrzeżach ostrza. To ograniczenie operacyjne zostało ustalone jako optymalna prędkość do cięcia betonu.

Diamentowe prędkości pracy ostrza zapewniają operatorom zalecane prędkości robocze i maksymalne bezpieczne prędkości dla zakresu średnic ostrza. Warunki pracy w celu zmaksymalizowania wydajności ostrza, żywotności i prędkości cięcia, rzeczywista prędkość robocza najprawdopodobniej będzie musiała zostać dostosowana do rodzaju kruszywa i napotkanej stali. Zasadniczo wyższe prędkości robocze powodują, że cięcie piłą diamentową działa mocniej i zwykle wydłuża jego żywotność, ale spowalnia cięcie. Zmniejszenie prędkości ostrza sprawi, że ostrze będzie bardziej miękkie, ale jego żywotność również się zmniejszy. W razie wątpliwości lepiej wybrać niższą prędkość niż wyższą. Gdy tarcza dobrze wykonuje cięcie piłą diamentową, prędkość można zwiększyć, aby zoptymalizować żywotność diamentowej tarczy. Jeśli miększe materiały ścierne są cięte przy większych prędkościach obwodowych, należy zastosować większą prędkość przesuwu do przodu i więcej wody.